30. september 2019. Google Ads dnes prišiel o časť svojej identity. Jedna z najstarších metrík na hodnotenie výkonnosti kampaní sa už nezobrazí v štatistikách ani prehľadoch. Napriek tomu nie je všetkým dňom koniec. Priemernú pozíciu reklám si stále viete skontrolovať. Len trochu zložitejším spôsobom.
Prečo to Google urobil? Zbláznil sa?
Google už nepovažuje priemernú pozíciu za užitočnú metriku. Inzerenti si pod ňou predstavujú reálnu pozíciu reklamy vo výsledkoch vyhľadávania. Ale to neplatí.
Číslo v stĺpci bolo často nepresné. Google totiž bral do úvahy len pozíciu v rámci platených výsledkov. Čiže v konkurencii ostatných reklám. Išlo o ich poradie, nie o konkrétne miesto vo vyhľadávaní.
Mohlo sa stať, že vaša reklama sa reálne zobrazila na úplnom konci prvej stránky. Google usúdil, že používateľovi viac pomôžu organické alebo lokálne výsledky. Napríklad vtedy, keď zadal menej komerčný hľadaný výraz.
V takom prípade ste v skutočnosti obsadili povedzme desiatu pozíciu. Ale keďže bola prvá platená, v štatistikách Google Ads ste sa videli ako víťaz. Systém to zarátal ako prvú pozíciu. Dalo sa to overiť pomocou segmentu s názvom V hornej časti či inde.
Je na priemernej pozícii ešte niečo zavádzajúce? Áno. Oplatilo sa skúmať ju podrobnejšie a zistiť, čo presne vyjadruje priemer. Možno sa na najlepších pozíciách zobrazujete vtedy, keď sú používatelia málo aktívni alebo málo konvertujú. A v najdôležitejších častiach dňa vás drvia konkurenti. Podobne je to s lokalitami. V najmenej dôležitých máte najlepšiu pozíciu a opačne. V týchto prípadoch vás mohla uspokojiť priemerná pozícia, ale CTR či počet konverzií skôr nie.
Odstránenie priemernej pozície je ďalšia zmena na ceste k automatizácii v Google Ads. Úlohou automatizácie je umiestniť reklamu na ľubovoľnú pozíciu tak, aby prinášala zákazníkov a zisk.
Priemerná pozícia často pomohla aj pri nastavení cenových ponúk. Najväčšiu kontrolu nad cenovými ponukami máte, keď ako stratégiu ponúkania cien používate manuálnu CZK. Tú ste mohli meniť aj podľa toho, ako sa vyvíja priemerná pozícia. Pretože cenová ponuka priamo vplýva na hodnotenie a poradie reklám.
Menej priamej kontroly nad cenovými ponukami môže znamenať, že priemerná cena za kliknutie bude všeobecne rásť. Automatizácia väčšine inzerentov pomôže. Uľahčí im starostlivosť o kampane, ak nechcú pomoc špecialistu. Musia však počítať s tým, že míňanie rozpočtu nemusí byť také efektívne. Ale rýchlo späť k priemernej pozícii.
Ako zmena ovplyvní optimalizáciu?
Priemerná pozícia slúžila ako základný bod na orientáciu v štatistikách. Vedeli ste podľa nej na prvý pohľad odhadnúť výkonnosť kampane. Aj keď rozhodnutia o zmenách v účte si vyžadovali hlbšiu analýzu a kombináciu s inými metrikami.
V štatistikách aukcií ste sa aj vďaka nej mohli porovnať s konkurentmi a sledovať vývoj ich aktivity v určitom období. Pozíciu ste si mohli overiť v rôznych lokalitách, zariadeniach, publikách či časovom rozvrhu.
To však už nepôjde. Priemerná pozícia zmizla zo štatistík. Čo všetko ovplyvní táto novinka?
- prehľady
- pravidlá
- skripty
Teraz už tak ľahko nezistíte, na ktorej pozícii sa vaše reklamy typicky zobrazujú. Pritom je to stále rovnako dôležité. Od pozície závisí cena za kliknutie.
Skontrolovať pozíciu reklamy môžete aspoň občas v nástroji Ukážka a diagnostika reklamy. Ale takto zistíte len aktuálnu pozíciu reklamného textu v simulovanej aukcii. Nie priemernú pozíciu za isté obdobie.
Radšej dajte šancu týmto štyrom metrikám.
Ako teraz zistíte, na ktorej pozícii sú vaše reklamy? Sledujte tieto metriky
Google naďalej umožní sledovať priemernú pozíciu reklám. Nahradil ju súborom metrík, nad ktorými strávite podstatne viac času.
Kým dodnes stačil pohľad na jeden stĺpec, odteraz musíte analyzovať viaceré. Hlavne začiatky budú ťažké. Časom sa však naučíte správne interpretovať dáta a využijete ich pri optimalizácii.
Konkurenčné metriky, ktoré nahradili priemernú pozíciu:
- podiel zobrazení navrchu vo vyhľadávaní – Podiel zobrazení nad organickými výsledkami, najčastejšie v prvej trojke alebo štvorke. Nedozviete sa však, ktoré pozície prevládajú.
- podiel zobrazení celkom navrchu vo vyhľadávaní – Podiel prípadov, kedy sa reklama zobrazila na prvej pozícii, a to nad organickými výsledkami.
Výkonnostné metriky, ktoré nahradili priemernú pozíciu:
- % zobrazení (navrchu) – Miera zobrazení nad organickými výsledkami spomedzi všetkých zobrazení reklamy.
- % zobrazení (celkom navrchu) – Miera zobrazení na najlepšej pozícii (nad organickými výsledkami) spomedzi všetkých zobrazení reklamy.
Nemusíte horlivo sledovať všetky tieto stĺpce pri každom kľúčovom slove a kombinovať ich s podielom zobrazení a stratených zobrazení. To by bolo na začiatok príliš mätúce. Berte do úvahy ciele kampane a vyberte si najdôležitejšie metriky.
Nové metriky sú náročnejšie na analýzu. Ale presnejšie vyjadrujú, kde sa zobrazuje vaša reklama.
Nevýhodou je, že nie sú dostupné v štatistikách aukcií, oblastí, zariadení či v časovom rozvrhu. Priemerná pozícia tam nechýbala.
Záver
Priemerná pozícia bola v niektorých prípadoch nepresná. Ak ste si ju chceli overiť, museli ste použiť iné stĺpce alebo segmenty.
Teraz už nemáte na výber. Naštudujte si nové metriky a pracujte s nimi. Sledujte dáta a naučte sa ich analyzovať. Lepšie vám povedia, kde sa nachádza vaša reklama v rámci výsledkov vyhľadávania.
Nezabudnite však na dôležitejšie údaje. Priemerná pozícia slúžila skôr ako pomôcka. Neustále okupovanie najlepšej pozície ešte samo osebe nikomu nezarobilo. Orientujte sa hlavne podľa konverzií. Ak sú vaše reklamy ziskové a prinášajú zákazníkov, nemusí vás až tak trápiť, na ktorej pozícii sa zobrazujú.
Nenechajte si ujsť ďalšie články
Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.
Raz mesačne.
Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Podobné články