Výkonnosť kampaní v Google Ads znižujú hlavne chybné alebo neúplné nastavenia a cielenia. Výhodou je, že na niektoré vás upozorní samotný Google. Ostatné odhalíte pri pravidelnej údržbe, prípadne počas auditu PPC kampaní.
1. Zostatok je takmer vyčerpaný
Ako zistíte, že kredit na reklamu ste už skoro minuli? V prvom rade vám to pripomenie Google. A to priamo v reklamnom účte, e-mailom, prípadne notifikáciou v mobilnej aplikácii.
Keby ste tieto upozornenia prehliadli, nedostatok kreditu sa odrazí na výkonnosti PPC kampaní. Môžete si všimnúť nižší podiel zobrazení a nevyčerpaný denný rozpočet.
Keď vám ostáva málo peňazí, Google chce zobrazovanie vašich reklám ešte trochu predĺžiť. A tak šetrí a zobrazuje ich zriedkavejšie.
Znie to ústretovo, ale opäť sa dostávame k nižšiemu podielu zobrazení. Ako zistíte v bode 6, neplynú z neho žiadne výhody.
Keď používate manuálne platby a Google vás upozorní na takmer vyčerpaný kredit, čo najskôr ho nabite.
2. Kampaň obmedzená rozpočtom
Niektoré kampane vám Google zrejme označí ako obmedzené rozpočtom. Znamená to, že odporúča vyšší denný rozpočet, aby mohol tieto reklamy zobraziť častejšie.
Chápem, že neobmedzený rozpočet je skôr vzdialeným snom ako realitou. Ale zabráňte tomu, aby takto obmedzil úspešné kampane. Také, ktoré ťahajú výkonnosť účtu. Inak sa oberáte o lepšie výsledky.
S obmedzeným rozpočtom sa ľahko stane, že oň prídete už dopoludnia. Keď ho Google vyčerpá, pozastaví zobrazovanie vašich reklám a v ten deň ich už nikomu neukáže. Poobede a večer ich neuvidí žiadny potenciálny zákazník.
Pri úspešných PPC kampaniach platí, že čím vyššia investícia, tým vyššia návratnosť. Treba ich podporiť, nie obmedziť. Napríklad lepším rozdelením celkového denného rozpočtu.
Čiastočne to vyriešite aj úpravou časového rozvrhu. Ale najprv musíte poznať časy, v ktorých kampaň dlhodobo funguje najlepšie. S obmedzeným rozpočtom ich odhalíte len ťažko.
3. Nízka CTR
Na nízku mieru prekliknutia nedostanete špeciálne upozornenie. Navyše, odhaliť ju nie je také jednoduché. Neexistuje žiadne ideálne percento, ktorého by ste sa mali držať.
Napríklad, shoppingové a obsahové kampane majú tradične oveľa nižšiu CTR ako vyhľadávacie kampane, pretože vynikajú počtom zobrazení reklamy.
Každé odvetvie je individuálne. Ak však nastanú tieto tri situácie, riešte ich a skúste zvýšiť mieru prekliknutia:
- CTR náhle klesla, napríklad v porovnaní s predošlým mesiacom,
- CTR kampane výrazne zaostáva za priemerom účtu,
- vyhľadávacia kampaň má CTR pod 5 % a ani ostatné ukazovatele nenaznačujú, že je úspešná.
4. Nízke skóre kvality
Skóre kvality tvoria tri parametre:
- očakávaná miera prekliknutia,
- relevancia reklám,
- dojem zo vstupnej stránky.
Prejdite všetky kľúčové slová v účte. Keď nájdete skóre kvality 3/10 alebo nižšie, zbystrite.
Naozaj dané kľúčové slovo potrebujete? Aká je jeho funkcia? Úpravy nie sú vždy nutné, pretože nie všetky slová musia mať za každú cenu vysoké skóre kvality. A v praxi to dosiahnete len veľmi ťažko.
Ale ak dané slovo zbiera návštevnosť či konverzie, oplatí sa zvýšiť jeho skóre aspoň na 5/10. Znížite tým cenu za kliknutie.
Na neefektívne slová vás upozorní Google. A to označením, že reklamu na dané slovo nezobrazuje kvôli nízkemu skóre kvality. Väčšinou tak učiní v prípadoch, keď dosiahnete len 1/10. To je naozaj kritický výsledok.
5. Kľúčové slovo nedosahuje ponuku pre prvú stránku
Hodnotenie reklamy nezávisí len od skóre kvality. Dôležitá je aj cenová ponuka, ktorú nastavíte, keď začínate s manuálnou cenovou stratégiou.
Vtedy máte jej hodnotu vo vlastných rukách. Ak je príliš nízka, Google nezobrazí vašu reklamu ani na prvej strane. Je jasné, že tým prídete o potenciálnych zákazníkov.
Vravíte si, že čím vyššia cenová ponuka, tým drahšie kliknutia? Máte pravdu. Ale nízka cena za kliknutie vám nemusí nijako pomôcť. Zníženie cenovej ponuky vedie k nižšej CTR a horšiemu hodnoteniu reklamy.
A vy potrebujete kliknutia. Hlavne na začiatku, keď inzerciu v Google Ads rozbiehate. Potrebujete zistiť, ktoré kľúčové slová, reklamné texty či vstupné stránky fungujú najlepšie. Podľa týchto cenných dát môžete PPC kampaň správne optimalizovať.
Čím skôr získate dáta a odstránite nevýkonné časti kampane, tým skôr budete míňať rozpočet len na tie efektívne.
Môžete sa orientovať podľa troch stĺpcov v Google Ads, ktoré nájdete v kategórii Atribúty. Získate odhad cenovej ponuky na zobrazenie reklamy na prvej strane, vo vrchnej časti prvej strany a na prvej pozícii.
Na tieto odporúčania sa však nedá úplne spoľahnúť. Sledujte ich presnosť. Odhady porovnajte so skutočnou cenou za kliknutie a pozíciami, ktoré dosahujete.
6. Vysoký podiel stratených zobrazení
Podiel zobrazení vyjadruje, koľko zobrazení reklamy ste naozaj získali z celkového možného počtu. Porovnáva váš potenciál s tým, čo ste reálne dosiahli.
Keď sa vaša reklama nezobrazí, hoci by sa mohla, Google to označí ako stratené zobrazenie. A práve vysoký podiel stratených zobrazení výrazne limituje efektivitu kampane.
Google nezobrazí vašu reklamu buď kvôli nízkemu hodnoteniu, alebo kvôli nízkemu dennému rozpočtu.
Čo vás trápi viac? Zistíte to podľa percent v týchto stĺpcoch:
- podiel stratených zobrazení vo vyhľadávaní (hodnotenie),
- podiel stratených zobrazení vo vyhľadávaní (rozpočet).
Znížiť podiel stratených zobrazení môžete navýšením denného rozpočtu, zlepšením skóre kvality, zvýšením cenových ponúk či pridaním vhodných rozšírení reklamy.
7. Nízky objem vyhľadávania
Darmo do účtu pridáte kľúčové slová, ktoré v tomto tvare nikto nehľadá. Aj keď úzko súvisia s vašou ponukou, Google na ne nemusí zobraziť reklamu.
Postupovali ste podľa analýzy kľúčových slov? Cez sito mohli prejsť aj výrazy, ktoré hľadá minimum používateľov. Ak máte v kampaniach viacero takých slov, znižuje to prehľadnosť reklamných skupín a ich efektívnosť.
Google označí výrazy s nízkym objemom vyhľadávania priamo v zozname kľúčových slov. Nemusíte ich hneď odstrániť. Sledujte, či na ne aspoň občas zobrazí reklamu.
Nepotrebujete veľa kľúčových slov. Zamerajte sa na tie, ktoré prinášajú výsledky.
8. Prázdny zoznam vylučujúcich kľúčových slov
Pomocou vylučujúcich slov najľahšie ovplyvníte, pri ktorých konkrétnych frázach sa zobrazí vaša reklama. Potreba sledovať hľadané výrazy sa odvíja od toho, aké zhody ste priradili kľúčovým slovám.
Nerelevantné výrazy môžete vylúčiť, keď ich nájdete v zozname hľadaných výrazov. Zabezpečíte, že s danými slovami sa už vaše reklamy nezobrazia.
Ale zoznam takýchto slov pokojne zostavte hneď po vytvorení PPC kampane. Zíde sa vylúčiť napríklad slová ako zadarmo, darujem, svojpomocne, bazár, recenzie, skúsenosti. Ďalej portály ako Heuréka či Bazoš, prípadne niektoré lokality alebo konkurenčné značky.
Vylučujúcimi slovami spresníte svoju cieľovú skupinu a výrazne obmedzíte výdavky, ktoré by aj tak neviedli ku konverzii.
Záver
Väčšinou nepotrebujete investovať ďalšie peniaze, aby ste zvýšili efektivitu PPC kampaní. Stačí sledovať varovné signály a objaviť nevyužité príležitosti.
Nevýkonné reklamné skupiny či kľúčové slová môžete kedykoľvek pozastaviť. Je to najrýchlejší spôsob, ako zvýšiť efektivitu. Ale najprv rozdeľte denný rozpočet tak, aby ste podporili úspešné kampane.
Zaistíte si stabilné výsledky, ktoré vylepšíte pravidelnou optimalizáciou.
Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Podobné články