Najprv vysvetlím základné pojmy.
Podiel zobrazení vo vyhľadávacej sieti je metrika v Google Ads. V percentách vyjadruje, koľko zobrazení reklamy ste reálne získali z celkového počtu odhadovaných zobrazení. Hovorí o tom, v koľkých prípadoch sa vaša reklama naozaj zobrazila spomedzi všetkých možných prípadov.
Na údaje vplývajú zhody vašich kľúčových slov. Systém berie do úvahy aj časový rozvrh, cielenie na oblasti, jazyky, demografiu, publiká či zariadenia.
Príklad: Včera sa reklamy mohli zobraziť 3 550-krát, ale v kolónke zobrazení svieti číslo 1 680. Včerajší podiel zobrazení vašich reklám je 47,3 %.
Podiel zobrazení je významná konkurenčná metrika. Hlavne teraz, keď Google zatlačil do úzadia priemernú pozíciu. Hrá dôležitú úlohu pri niektorých automatických stratégiách ponúkania cien.
Je to dôležitejšia metrika ako počet zobrazení. Porovnáva váš potenciál s tým, čo ste naozaj dosiahli.
Pomáha pochopiť, prečo sa kampani, reklamnej skupine alebo kľúčovému slovu nedarí. Či je to kvôli rozpočtu, kvalite reklamy, alebo treba hľadať problém inde.
A teraz k strateným zobrazeniam. Kde sa stratili?
Keď sa vaša reklama z nejakého dôvodu nezobrazí, hoci by sa mohla, Google to označí ako stratené zobrazenie.
Vráťme sa k príkladu. Kam zmizlo zvyšných 52,7 %? To je váš podiel stratených zobrazení vo vyhľadávaní. Reklamy sa mohli zobraziť, ale nezobrazili sa.
Prečo sa reklama niekedy nezobrazí? Kvôli kvalite alebo rozpočtu
Už asi tušíte, že stratené zobrazenia obmedzujú výkonnosť kampaní. Bez zobrazenia nedôjde ku kliknutiu. Strácate návštevníkov aj zákazníkov. A prichádzate o dáta, podľa ktorých optimalizujete kampane.
Najvýkonnejšie kampane nesmú prichádzať o zobrazenia kvôli nízkemu rozpočtu. Takisto kľúčové slová, ktoré prinášajú najviac konverzií, potrebujú čo najnižší podiel stratených zobrazení vo vyhľadávaní.
Prečo sa reklama nezobrazí vždy, keď používateľ hľadá výraz, na ktorý cielite? Veď ste všetko nastavili správne.
V Google Ads ide o dva základné dôvody. Jedným je nízke hodnotenie reklamy, druhým nízky denný rozpočet. Vďaka tomuto rozdeleniu ľahšie zistíte, kde je váš problém a na čom treba pracovať. Aby bol podiel stratených zobrazení čo najnižší a mohli ste osloviť čo najviac používateľov.
Prístup k týmto štatistikám získate úpravou stĺpcov priamo v Google Ads: stĺpce – upraviť stĺpce – konkurenčné metriky.
- podiel stratených zobrazení vo vyhľadávaní (rozpočet)
Túto metriku zobrazíte len na úrovni kampane. Príčinou podielu stratených zobrazení kvôli rozpočtu je obmedzený denný rozpočet kampane.
Ak je rozpočet nízky, Google zobrazuje reklamy nepravidelne. Navyše, rozpočet sa môže vyčerpať priskoro. A používatelia uvidia vaše reklamy napríklad len ráno. Po zvyšok dňa budú pribúdať len stratené zobrazenia.
- podiel stratených zobrazení vo vyhľadávaní (hodnotenie)
Podiel stratených zobrazení kvôli hodnoteniu reklamy si pozriete od úrovne kampane po úroveň kľúčového slova. Príčinou nízkeho hodnotenia reklamy v aukciách je nízke skóre kvality, málo alebo žiadne rozšírenia reklamy či nízke cenové ponuky. Prípadne kombinácia všetkých faktorov.
Optimalizácia tejto metriky je náročnejšia. Najprv musíte zistiť, ktorá spomínaná časť kvality reklamy zaostáva.
Ako znížiť podiel stratených zobrazení vo vyhľadávaní?
1. Zvýšte denný rozpočet kampaní
Stratené zobrazenia kvôli rozpočtu vyriešite pomerne ľahko. Ak na to máte zdroje. Zvýšte denný rozpočet problémových kampaní tak, aby nebol obmedzený.
Google väčšinou sám navrhne výšku rozpočtu, ktorá vám postačí.
2. Zvýšte skóre kvality kľúčových slov
Skóre kvality pozostáva z troch parametrov. Tvoria ho:
- očakávaná miera prekliknutia,
- relevancia reklám,
- skúsenosti so vstupnou stránkou.
V Google Ads zistíte, ktoré z nich potrebujete zlepšiť. Hodnotenie parametrov vám napovie, na čo upriamiť zrak. Či je problém medzi hľadaným výrazom a reklamným textom, alebo na vstupnej stránke.
Podľa toho môžete napríklad rozdeliť kľúčové slová do reklamných skupín s užším zameraním. Alebo napísať konkrétnejšie reklamy, ktoré sa presnejšie zhodujú s hľadanými výrazmi.
3. Pridajte rozšírenia reklám
Rozšírenia podporujú viditeľnosť reklamy a umožňujú vám doplniť reklamné texty o ďalšie informácie. Preto zvyšujú kvalitu, a teda aj hodnotenie reklamy.
V každej kampani pridajte aspoň tieto rozšírenia:
- odkazy o podstránky,
- popisy,
- štruktúrované úryvky,
- volanie,
- promo.
Zabezpečte, aby sa rozšírenia naozaj zobrazovali.
4. Zvýšte cenové ponuky
Zvýšte cenové ponuky reklamných skupín alebo kľúčových slov. Ak používate manuálnu stratégiu ponúkania cien, vybavíte to rýchlo.
Pri automatických stratégiách nemôžete priamo upraviť cenové ponuky kľúčových slov. Ale väčšinou môžete testovať rôzne hodnoty (napríklad pri cieľovej CZA) a sledovať ich dosah na podiel zobrazení.
5. Pridávajte vylučujúce kľúčové slová
Keď sa staráte o PPC kampaň, analýza hľadaných výrazov a pridávanie vylučujúcich kľúčových slov patria k pravidelným aktivitám.
Nižší rozpočet kampane chcete minúť čo najúčinnejšie. A to je v rozpore so zobrazovaním reklamy na výrazy, ktoré nepovedú ku kliknutiu a konverzii.
Pridávaním vylučujúcich kľúčových slov zaistíte, že Google zobrazí reklamu len vtedy, keď môžete získať návštevníka a zákazníka.
6. Rozdeľte kampaň na viaceré reklamné skupiny
Počet reklamných skupín v kampani je neobmedzený. Využite to.
Spojte kľúčové slová, ktoré úzko súvisia. Vďaka tomu napíšete špecifický reklamný text, ktorý priamo nadväzuje na hľadaný výraz. A používateľa pošlete na relevantnú vstupnú stránku.
Presný súvis medzi hľadaným výrazom, reklamným textom a vstupnou stránkou zabezpečí vyššie skóre kvality. Vyššie hodnotenie reklamy. A vyšší podiel zobrazení.
Záver
Metriky podiel zobrazení a podiel stratených zobrazení vám umožnia bližšie pochopiť, prečo majú kampane a ich časti slabšiu výkonnosť. A čo treba robiť, aby ste ju zvýšili.
Dozviete sa, či potrebujete vyšší rozpočet, alebo sa oplatí pracovať na skóre kvality a iných faktoroch, ktoré vplývajú na hodnotenie reklamy.
Podľa toho zvolíte vhodný postup pri optimalizácii kampaní a dokážete lepšie súperiť s konkurenciou.
Vysoký podiel stratených zobrazení?
Dajte nám 15 minút a poradíme vám.
Získajte 15-minútovú konzultáciu zdarma.
K ničomu vás nezaväzuje.
Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Podobné články